Yıldız Araştırmacı Bilgi Sistemi (YARBİS)
Tarih : 01.06.2011

Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenlerinin kişisel web sayfalarının yayınlandığı platform olan  Yıldız Araştırmacı Bilgi Sistemi  (YARBİS) projesi hizmete girmiştir.

Yıldız Araştırmacı Bilgi Sistemi (YARBİS), Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenlerinin kişisel web sayfalarının yayınlandığı platformdur.

Bu platformun sunduğu hizmetler şunlardır:

 - Herbir öğretim elemanı çok kısa bir sürede kendisine ait kişisel web sayfasını hazırlayıp yayımlayabilir. Bu işlemi yaparken her hangi bir web tasarım programı kullanmasına gerek yoktur. TÜBİTAK ARBİS yapısına benzer şekilde kişisel ve akademik bilgiler girilir ve istenilen web sayfası şablonu seçilerek çok kısa bir sürede kendisine ait kişisel web sayfasını oluşturabilir.
 - İngilizce kişisel web sayfalarının önemli bir kısmı otomatik olarak Türkçe sayfalardan dönütürülerek oluşturulacaktır. Kalan kısımların tamamlanması ile herbir öğretim elemanının ingilizce kişisel web sayfası yayımlanacaktır.
 - “Kişisel Sayfalarda Arama” bölümü kullanılarak, ilgi alanları, verdiği dersler veya çalışma konularına göre akademisyenler aranıp bulunabilir. Özellikle endüstriyel ilişkiler açısından herhangi bir konu ile ilgili bir akademisyenin bulunması ve gerekli bilgilerin alınması çok kolay bir şekilde gerçekleşebilecektir.
 - Herbir öğretim elemanı, verdiği derslere ait birer web sayfası oluşturabilecektir. Böylelikle, dersler hakkındaki her türlü bilgiye (Ders saati, derslik, ders dökümanları, içerik vs…) tek bir sayfadan ulaşabilme imkanı sağlanmış olacaktır.
 - Herbir öğretim elemanı sınav sonuçlarını veya diğer duyurularını çok kısa bir sürede kendi sayfasında kolay bir şekilde yayımlayabilir.
 - Öğrenci-Öğretim Elemanı iletişimi istenildiğinde ziyaretçi defteri kullanılarak web tabanlı sağlanabilecektir.
 - Yayın teşvik başvuruları on-line yapılabilecektir.
 - Yıllık akademik faliyet raporları e-rapor olarak hazırlanabilecektir.

YARBİS platformu öğretim elemanları ve öğrencilerimizin değerli görüş ve önerileri ile geliştirilmeye devam edecektir.